Potrava

Jak dokáže mláďě rychle růst a proč odběr až ve 20g ?

Zde si můžete prohlédnout rychlost růstu mláďěte při dodržení správných teplotních podmínek a každodenního krmení. Po narození 2-5 dní nežerou z důvodu vstřebávání žloutkového vaku a v této době také probíhá první svlek. Mláďata jsou "agresivní" ;)  , nebojí se na vás zaútočit a syčí (obrana...

Čím krmit

vhodní jsou cvrčci, švábi, sarančata, kobylky, sophobasy, mouční červi (vhodní jako doplňkové krmivo, jsou dost tuční), dospělci zvládnou i jednodenní holátko myši. Gekončíci jsou lovci, to znamená, že potřebují živou, hýbající se potravu. Veškerou potravu obalujeme ve vitamínech.

Kolik potravy

většinou se na fórech dočtete, že je vhodné takové množství, které gekončík sežere během 15 minut. Pokud už po 15 minutách neloví, je už nažraný. Dospělce je vhodné krmit 3x týdně. Mláďata 1x denně cvrčky o velikosti ½ jejich hlavy.

Terárium

Teplota v teráriu

Pro dospělého gekončíka je vhodná teplota 26°C – 30°C přes den a 18°C – 22°C nebo pokojová teplota přes noc. Pro mláďata je vhodná teplota 28°C – 30°C přes den i noc. Pro zimování dospělců (není nutné, pokud se nepáří a nesnáší vejce), je vhodná pokojová teplota.

Větve, kořeny, rostliny

Všechny tyto věci můžete do svého terária zabudovat, jen si předem zjistěte, která jsou vhodná a nijak neovlivní zdraví zvířete.

Zadní stěna

Gekončíci rádi po něčem lozí, takže je ideální, ale není povinná. Můžete si ji nechat vyrobit, nebo vyrobit sami z polystyrenu, silikonu, duvilaxu a balakrylu.

Žárovka

Tu nepotřebujete, pokud je teplota v teráriu zajištěna jiným zdrojem tepla, jako je topný kabel, topný kámen, tepelná rohož.

Misky

Ty budete potřebovat minimálně dvě. Jednu na vodu. Ta by neměla být moc velká, aby se v ní netopil hmyz ani gekončík. Nejlepší je, když do ní vložíte kamínek, jako záchytný bod pro hmyz. Druhou, snadno přístupnou na vitamíny a popřípadě třetí na červíky (doplňkové krmivo).

Úkryt

Ten můžete zakoupit v chovatelských potřebách nebo sami vyrobit z plastové misky od másla, jogurtů, nebo kokosového ořechu.

Substrát

Každý chovatel má svou vlastní zkušenost (písek, Papírové ubrousky, lignocel,…). My používáme písek. Snadno se čistí (lopatka na kočičí trus, síto) a cvrčci (nebo jiný hmyz) se v něm nemají kde schovávat.

Nepříjemnosti

Úbytek na váze, řídký trus

Zvíře nežere, nebo žere, ale jeho váha klesá a trus je řídký nebo zapáchající. Může mít v sobě parazity nebo nějakou bakteriální infekci, způsobenou chovem ve špatných hygienických podmínkách. Oddělte od skupiny, vyhledejte veterinární kliniku. Nekrmte zdravá zvířata hmyzem, který byl u...

Tenký ocas

Špatně krmené zvíře nebo jeden z problémů uvedených výše (úbytek na váze, řídký trus)

Kousnutí od jiného zvířete

Zkontrolujte, jestli nechováte pohromadě dva samce (pokud ano okamžitě oddělte), jestli se Vám zvířata nepáří, jestli zvíře není šikanováno od ostatních zvířat (oddělte od ostatních zvířat). Moc hladových cvrčků v teráriu se umí také zakousnout do zvířete.

Zvíře pustilo ocas

Většinou je na vině nějaký stresový faktor (špatné uchopení zvířete, pád na zem, šikana od ostatních zvířat). Ničím nemažte. Doroste regenerát, který už ale bude vypadat trochu jinak než původní ocas.

Spatně se svléklo

Většinou je problém ve vlhkosti vzduchu v teráriu. Kůže je moc suchá, zkuste navlhčit.

Zvíře nežere

Čím je jedinec menší tím je to pro něj nebezpečnější. Když Vám pár dní nežere, ještě to nemusí být nic Vážného, prostě třeba nemá chuť. Problém nastává, když zvíře nežere delší dobu (řádově týdnů až měsíců) a začíná výrazně hubnout na ocase. Pořízení nového jedince -  Nízká teplota v teráriu...