Popis:

Gekončík noční

Eublepharis Macularius (latinský název)

Leopard gecko (anglický název)

Jeho rodištěm jsou skalnatá místa, suché louky, a pouštní oblasti jižní Asie, Afghánistánu, Pákistánu, severozápadní Indie a některé oblasti Íránu.

V zimním odbodí se v přírodě schovávají do skulin ve skalách nebo do děr v zemi, kde se uchýlí k tzv. zimnímu spánku (polospánku). V tomto období moc neloví, ale využívají svých tukových zásob v ocasní části.

Již z názvu vyplívá, že jde o nočního tvora, takže jeho aktivita začíná za soumraku. Přes den absorbují teplo a nabírají energii.

V přírodě loví cvrčky, červy, můry, pavouky, mravence, ….. a další hmyz. Vyhledají potravu, chvíli pronásledují a nakonec v rychlosti zaútočí. Během soustředění na lov pohybují (chvějí) ocáskem.

Vzhled:

Narozená mláďata mívají okolo 6-8 cm a váží okolo 3 g. Dospělí gekončík má okolo 20-30 cm a váží 45-65g. Mají výrazně odlišnou barvu od dospělých gekončíků. Je to něco jako jejich dětské zbarvení, které se postupem času se mění. Zbarvení gekončíků záleží na spojení (napáření)  barevných forem.

Jejich kůže je na hřbetu pokrytá malými hrbolky, břicho hladké, bílé (až růžové), ocas silnější, macatý. Slouží jako zásobárna tuku. Tenký ocas bývá známkou toho, že je gekončík nezdravý nebo špatně živený. Ocas je odpojitelný (proto dbáme na správnou manipulaci). Má sice schopnost regenerace, ale regenerát není nikdy tvarem stejný jako původní ocas. Na konečcích prstů nemají přísavné lamely ale drápky, tím pádem neumí lozit po skle.

Gekončík se svléká z kůže stejně tak jako všichni ostatní plazi. Dochází k tomu průměrně jednou za měsíc. U mláďat se to stává i častěji. Před svlečením jeho kůže vypadá jinak než obvykle. Zesvětlá, zakalí se. Svlečenou kůži gekončík následně sní. Získává z ní bílkoviny a vitamíny potřebné pro jeho růst.

Pořizování nového gekončíka a karanténa:

Začátečníkům doporučujeme si pořídit už odrostlejšího jedince. Není dobré si kupovat moc malé mládě.Taková mláďata potřebují větší teplo bez rozdílu jestli je den nebo noc (nonstop 28°C - 31°C). Po převozu je celkem běžné, že gekončík odmítá potravu. Někdy to trvá pár dní, ale někdy i měsíc. Záleží na tom, jak rychle si zvykne na nové prostředí. Pokud už doma gekončíka máte a chcete jich chovat více, je nezbytné, aby byl nově pořízený gekončík aspoň podobně velký jako ten váš. Při rozdílných velikostech se ten větší může stát dominantnější, terorizovat menšího a krást mu potravu.V případě, že si pořídíte menšího jedince, je lepší odchovat nějakou dobu mimo skupinu a dokrmit. Nikdy nedávejte nově pořízeného gekončíka ihned k ostatním. Při pořízení nového gekončíka by měla proběhnout vstupní karanténa, která by měla trvat minimálně 30 dní (někde se uvádí i 90 dní). Jedinec by se měl držet zvlášť od ostatní skupiny například v plastovém boxu jako je to u odchovu mláďat. Během této karantény poznáváte, jak se zvíře chová, jak žere a podle trusu i to jestli je zdravé. Pokud je jeho trus řídký, nepřijímá potravu, hubne nebo je apatický, vyhledejte prodejce nebo nejbližší veterinární kliniku určenou i pro plazy.

Chov:

Můžeme chovat jednoho gekončíka samostatně, dvě a více samic, nebo chovnou skupinu jeden samec a minimálně dvě samice. Nedoporučuje se chovat jednoho samce jen s jednou samicí. V období páření je samec velmi aktivní. Jedinou samičku by mohl uhnat. Při větším počtu samic se jeho aktivita rozloží na jednotlivé samice. Není také vhodné chovat pohromadě dva samce. Nesnesou se, docházelo by k soubojům, při kterých by mohl slabší jedinec i uhynout. Také při koupi dvou a více gekončíků dbejte na to, aby měli přibližně stejnou velikost nebo váhu. Je vysoce pravděpodobné, že by některé ze zvířat bylo utlačováno a terorizováno.

Terárium, substrát a vybavení:

Šířka x výška x hloubka (v cm)

40x40x40  - vhodné pro jednoho gekončíka

60x40x40  - vhodné pro dva gekončíky

90x45x45  - vhodné pro skupinu pěti gekončíků

Nejlepší volbou je terárium s odvětráváním otvíratelné z boční strany. Zajišťuje lepší přístup a manipulaci jak s gekončíkem tak s vybavením terária.

Jako SUBSTRÁT se nejčastěji používá jemný terarijní písek. Tím se vysype celá spodní plocha terária do výšky 3-6 cm. Není dobré používat průmyslový písek. Je vysoce prašný a není celkově vhodný pro terária. Je důležité zajistit TEPLOTU v teráriu. V tomto případě doporučujeme zajistit teplotu topným kabelem (ovládaným termostatem) nataženým a přilepeným ze spodní strany terária. Pro větší komfort se může použít ještě žárovka. Teplota uvnitř terária by se měla pohybovat v rozmezí 26°C až 31°C přes den a 18°C až 22°C přes noc (odpovídá pokojová teplota). Je to optimální rozmezí teplot pro to, aby si gekončík sám vybral vhodné místo k odpočinku a nabírání sil. ÚKRYT je také velmi důležitý a gekončíci ho určitě ocení. Vhodné jsou kokosové ořechy, malé květináče s vyrobeným vchodovým otvorem, tmavé plastové krabičky od jídla, nebo přímo určené úkryty do terária (např. od firmy exo-terra). Dále MISKA S VODOU, kterou můžete zakoupit v obchodech s potřebami pro domácí mazlíčky, nebo můžete použít malou keramickou podmisku pro květináč, vložíme do chladnější části terária. Je dobré do ní vložit například kamínek. Zabrání se tak utopení cvrčků volně pobíhajících v teráriu. Je důležité vodu často měnit! Potom je ještě důležitá MISKA S VITAMÍNY. Vitamíny jsou k dostání také v obchodech s potřebami pro domácí mazlíčky. Nejvhodnější jsou vápník a vitamín D3. Jsou důležité pro jejich kosti a správný růst v zajetí (my používáme Nekton MSA a Calcium od Exo-terra).  Dále si terárium můžete upravit mnoha způsoby. Vyrobit zadní stěnu, přidat různé větve, průlezky, kameny, další úkryty. Fantazii se meze nekladou.  Terárium se doporučuje čistit alespoň jednou týdně. Gekončíci jsou celkem čistotní a pro svoje potřeby si většinou najdou jedno místo, na které chodí potom pravidelně. K vyčištění doporučujeme lopatku na kočičí trus.

Potrava:

 Gekončíci jsou lovci. Potřebují živou, hýbající se potravu. Do jejich jídelníčku patří cvrčci, švábi, mouční červi, zophobasy, sarančata. Dospělci zvládnou i jednodenní holátko myši. Při krmení záleží na stáří zvířete. Mláďatům by se měli podávat jen malí cvrčci. Velký cvrček by mládě mohl pokousat. Moučné červy nebo zophobasy můžeme nasypat do vyšší misky a vložit do terária. Každou podávanou potravu obalujeme ve vitamínech. Vložíme do vyšší misky s víčkem, zasypeme vitamíny a trochu zatřeseme. Po té vysypeme do terária nebo krmíme přímo z pinzety. Mláďata krmíme jednou denně, dospělé gekončíky 3x – 4x týdně. Pokud si kupujete větší množství cvrčků, které nezkrmíte hned při jednom krmení, nezapomeňte také na jejich potravu. K tomu postačí piškot, ovesné vločky nebo kočičí granule. Místo vody k nim vložte kolečko mrkve, kousek jablka nebo okurky.

Zimování:

Zimování je důležité hlavně pro samice po období snůšek a kladení vajec. Probíhá to tak, že se teplota v teráriu postupně snižuje na teplotu pokojovou. V období zimování je zvíře většinou zalezlé v úkrytu. Méně často žere i pije. Je celkově méně aktivní. Toto období může trvat až tři měsíce a zvíře po tu dobu nijak výrazně nezhubne. Jejich metabolizmus je pomalejší a zvíře nevydá moc energie. Zimování ukončíme tím, že teplotu v teráriu začneme zase pozvolna zvyšovat. Gekončíci jsou po zimování vitálnější, odpočatá a připravená k páření. Pokud neplánujete rozrůstání chovu a páření, zimovat nemusíte. Můžete nechat stále stejnou teplotu po celý rok.

Svlékání:

Dospělí jedinci se svlékají přibližně jednou za měsíc. Mláďata častěji. Pro hladký průběh je dobré jednou za týden rosit terárium. Když si všimnete, že se vaše zvíře bude v nejbližší době vysvlékat tak se doporučuje rosit častěji (1x denně). Větší vlhkost pomáhá gekončíkům se svléct bez problému. V příliš suchém prostředí jim kůže zůstává přilepená na těle. Někdy se stává, že zůstane přilepené na nohách a jak gekončík roste, odřízne mu průtok krve do prstů. Pokud potom není kůže odstraněna včas, prsty můžou odumřít a upadnout.

Páření:

Pohlavní dospělost u samic se uvádí při váze okolo 35g. U samců dříve. Avšak páření se doporučuje u váhy minimálně 45g . Je to proto, že jak nošení vajec tak jejich kladení samici hodně vysilují. Většinou mají patrný úbytek na váze.

K páření dochází většinou brzo po zimování. Po připuštění samce k samici začne samec vrtět silně ocasem. Potom se samici zakousne do ocasu, těla nebo krku. Bát se ničeho nemusíte, je to klasický průběh jejich páření. Tento proces trvá několik vteřin, nejčastěji v noci a opakuje se několikrát. Znova je dobré podotknout, že by měl mít samec k dispozici více samic. Samice si v sobě dokáže udržet sperma z jediného napáření až na tři snůšky.Březost samice trvá 21-28 dní. Poté naklade vejce.

Kladení vajec:

Po snůškách samici dopřejte dostatek potravy a vitamínů, aby nabrala ztracenou hmotnost. Samice většinou kladou po dvou vejcích, někdy výjimečně po jednom do připraveného kladiště, které musíte do terária umístit. Dá se vyrobit z plastové (neprůhledné) misky, třeba o velikosti 20x10x7 cm (DxŠxV). V kladišti musí být stále vlhký substrát, většinou písek, nebo směs písek + rašelina. Samička zde nejdřív vyhrabe jamku, naklade do ní vejce a zahrabe. Kladení probíhá několikrát do roka. Záleží na páření, stavu a věku samice. Samice se při kladení vajec nesmí rušit. Mohlo by ji to vystresovat a vajíčka by v sobě mohla zadržet. Vejce vyhrabeme až když se samice od kladiště vzdálí. Musíme je umístit do inkubátoru ve stejné poloze, jak je samice snesla. Při přetočení se plod můžu utrhnout a uhynout. Vejce z kladiště musíme přemístit do inkubátoru nejpozději do 24 hodin od nakladení.

Inkubátor a inkubace:

Existuje více druhů a typů inkubátorů. Liší se způsobem vytápění, udržování vlhkosti a také velikostí. Inkubátor si můžeme vyrobit sami nebo zakoupit. Vajíčka v něm by měla být umístěna v plastových krabičkách s navlhčeným substrátem. Jako substrát lze použít vermikulit, seramis, perlit. Každá snůška by měla být umístěna zvlášť, z jedné poloviny zahrabaná do substrátu a popsána minimálně datumem nakladení. Důležitá je teplota v inkubátoru. Na ní záleží délka inkubace i pohlaví zvířete.

26°C - 28°C   - Inkubační teplota pro samice

31°C – 33°C   - Inkubační teplota pro samce

Inkubační doba je 45 – 70 dní. Samci mají kratší inkubační dobu a samice delší. Teplota nesmí v průběhu inkubace výrazně kolísat. Je nutnost ji hlídat termostatem, jinak by mohla ovlivnit pohlaví zvířete. Po uplynutí inkubační doby se začnou líhnout mláďata. Líhnutí může probíhat několik minut, ale i hodin. Mládě se z vajíčka musí dostat ven samo.

Odchov mláďat:

 

Mládě po narození měří asi 6 – 8 cm a váží okolo 2 – 3 g. Je potřeba s ním zacházet velmi opatrně. Při špatné manipulaci (pád na zem, špatné uchopení) může pustit stresem svůj ocásek. Mláďata po vylíhnutí mají výrazně odlišnou barvu od dospělých gekončíků. Je to něco jako dětské zbarvení, které se postupem času vybarvuje. Zbarvení gekončíků záleží na spojení (napáření) barevných forem, kterých v dnešní době existuje opravdu mnoho. Pro odchov mláďat by měl postačit plastový box o velikosti 45 x 30 x 15 (D x Š x V). S větším počtem mláďat by se měly i rozměry zvětšovat. Jako podklad je nejlepší použít papírový ubrousek (kuchyňská papírová utěrka) a aspoň z 1/3 navlhčený. Písek se nedoporučuje, mládě by jej mohlo pozřít. Dále vložíme úkryt (např. krabička od nějakého másla nebo kokosový ořech) a dvě malé misky. Jednu na vodu a jednu na vitamíny. Box se vytápí na 28°C až 30°C přes den i noc pomocí topného kabelu a keramické dlaždice z 80% své plochy. Zvíře si tak vybere pro odpočinek teplejší nebo o něco chladnější místo. Mláďata po vylíhnutí přijímají potravu až po 2 – 5 dnech a po jejich prvním svléknutí. Krmí se 1x denně malými cvrčky (velikost max. do ½ velikosti hlavy mláděte) obalenými ve vitamínech. Při odchovu více mláďat je dobré sledovat, jestli žerou všechny mláďata v boxu. Slabší jedinec, který se neprosadí v lovu, by se měl odchovat od ostatních zvlášť. Nikdy nekrmíme větším množstvím cvrčků. Volně pobíhající a hladoví cvrčci by se mohli zakousnout do mláděte. Mládata rychle rostou, kresba se jim začíná vybarvovat, měnit do skvrn a přibívají na váze i velikosti.                                                                                                           

 

 

 

Rychlost růstu mláďat:

Na následujích fotkách si můžete prohlédnou rychlost růstu mláďat, pokud jim topíte nonstop a denně krmíte, jsou schopni měsíčně přibrat okolo 10g. Samozřejmě záleží na barevné formě a kondici zvířete, ne všechny formy porostou stejně.

2. den 3,7g

9. den 5,5g

16. den 7,3g

23. den 9,9g

30. den 12,3g

 

Určení pohlaví:

Pohlaví se dá určit okolo 2 měsíce dobře živeného mláděte.  Samec má řadu preanálních pórů a vystouplé pouzdra hemipenisu u kořene ocasu. Hemipenis je párový pohlavní orgán Samec se může pojit buď pravým nebo levým hemipenisem se samicí. Díky tomu má také zvětšený kořen ocasu. Dále má větší hlavu a mohutnější tělo.

 

Stránky ze kterých jsme sbírali rady a zkušenosti:

Děkujeme  :-)

www.gekoncici.websnadno.cz/Webowe-stranky.html  

www.e-macularius.wbs.cz/

www.gekoncik-nocni.cz/

www.reptarium.cz/articles/geckos/3064

https://teranev.wbs.cz - zde nakupujeme krmný hmyz- MAXIMÁLNÍ SPOKOJENOST :)